Co się dzisiaj liczy w architekturze? Odpowiadają twórcy kanału Good Idea

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 16:42
Czy wielkość ma znaczenie? W architekturze chyba już nie, a przynajmniej tak twierdzi Natalia Szcześniak i Radosław Gajda. 
Czy nadal próbujemy sięgać chmur? Czy na świecie państwa nadal ścigają się, kto będzie  posiadaczem najwyższej budowli? Czy Polska bierze udział w tym wyścigu?
Czy nadal próbujemy sięgać chmur? Czy na świecie państwa nadal ścigają się, kto będzie posiadaczem najwyższej budowli? Czy Polska bierze udział w tym wyścigu?Foto: Sven Hansche/ Shutterstock

Niedawno dworzec w Lublinie został uhonorowany "architektonicznym Oscarem", bo tak często mówi się o najwyższym wyróżnieniu w konkursie World Architecture Festival, a Muzeum Historii Polski zdobyło prestiżową nagrodę ULI Global Award for Excellence 2024. Jak te nagrody mają się do całokształtu polskiej architektury i światowych trendów? Między innymi o tym rozmawialiśmy z Natalią Szcześniak i Radosławem Gajdem, czyli twórcami kanału na YouTube poświęconemu architekturze "Good Idea".


Posłuchaj
27:55 CZWORKA Świat 4.0 2024_11_19-16-13-59.mp3 Czy nadal próbujemy sięgać chmur? Czy na świecie państwa nadal ścigają się o posiadanie najwyższej budowli? Czy Polska bierze udział w tym wyścigu? (Świat 4.0/Czwórka)

- W Polsce mamy coraz więcej nagradzanych budynków, tylko czy to dobrze, żeby mieć tak wiele obiektów, które się wyróżniają w swoim otoczeniu? Warto się zastanowić, czy zamiast kolejnych imponujących budowli nie potrzebujemy bardziej architektury lokalnej. Aktualne trendy w świecie architektury skupiają się nie na estetyce, a przede wszystkim na technologii, ekologii i użytkowości - mówi Natalia Szcześniak. 



Piękne czy pożyteczne? 

Czy nadal zachwycają nas wielkie drapacze chmur albo nietypowe bryły? Czy może w obliczu zmian klimatycznych i tempa rozwoju technologii pociąga nas już coś innego? - Poszukiwanie niesamowicie widowiskowej architektury, której celem jest głównie olśniewanie i zapieranie tchu, już się kończy. Okazuje się, że budownictwo to największy truciciel świata, generuje największą ilość gazów cieplarnianych. Od nowych rozwiązań budowniczych oczekujemy teraz przede wszystkim odpowiedzialności - mówi Radosław Gajda. 

Zobacz też:

Dobry budynek, ale w złym miejscu

Twórcy kanału "Good Idea" zwrócili uwagę na pewien problem w polskiej architekturze. Tworzymy często zachwycające budynki, które nie pasują do otoczenia. NIektórzy złośliwie mówią, że w Polsce urbanistyka się nie przyjęła. - Często budując nowy budynek świat kończy się za granicą działki, przez to nie wpasowuje się zupełnie w klimat miejsca. Oprócz tego polskie budownictwo ma tendencję do zaśmiecania przestrzeni nieprzemyślanym rozmieszczeniem instalacji elektrycznych - tłumaczy gość Czwórki. 



Nowe trendy 

W rozmowie na antenie Czwórki Natalia i Radosław opowiedzieli również o koncepcji miasta piętnastominutowego, która polega na tym, że mieszkańcy mogą załatwić wszystkie najpotrzebniejsze sprawy nie przemieszczając się dłużej niż 15 minut. Takie myślenie widać nie tylko przy organizacji miast, ale widać również jak deweloperzy planują pod tym kontem budowę osiedli. Funkcjonalność jest czymś dużo bardziej pożądanym niż zachwyt np. nad wielkością budynku. - Wyścig, kto będzie miał najwyższy budynek na świecie, trochę przyhamował. Od 2009 roku nikt się nie sili, żeby inwestować w budowę wysokiego na kilometr wieżowca. Jest to już nieopłacalne - mówią eksperci. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Natalia Szcześniak, Radosław Gajda (GOOD IDEA)

Data emisji: 19.11.2024

Godzina emisji: 16.11

gV

Czytaj także

Błękitny Wieżowiec - historia "klątwy rabinów"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 18:20
Na placu Bankowym w Warszawie stoi Błękitny Wieżowiec. Pierwsze projekty tego budynku sięgają lat 50. ubiegłego wieku, a jego budowa trwała aż 23 lata. "To wszystko przez klątwę rabinów" - mówili warszawiacy. Czy mieli rację? 
rozwiń zwiń